Belka
Środa, 27 Października 2021   imieniny: Iwony, Sabiny, Wincentego
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Wągrowiec: Oddali hołd powstańcom

Data publikacji: 2017-12-29, Data modyfikacji: 2017-12-29
A A AWydrukDrukuj  
 
Wągrowiec: Oddali hołd powstańcom

„Mury prastarej wągrowieckiej fary, na przestrzeni wieków, nasiąkły łzami matek, żon i dzieci opłakujących tych, którzy właśnie z tego kościoła wychodzili, aby walczyć na frontach wojen światowych oraz powstań narodowych” – przypomniał o tym mieszkańcom wielkopolskiego Wągrowca w środę (27 grudnia), w 99. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, ks. kan. Piotr Kalinowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła, podczas uroczystej mszy świętej w intencji Powstańców Wielkopolskich. 

Nabożeństwo w kościele farnym było jednym z dwóch wydarzeń inaugurujących wągrowieckie obchody największego w historii Polski udanego powstania zbrojnego. Wcześniej delegacje i poczty sztandarowe organizacji i instytucji działających na terenie naszego miasta oraz powiatu złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. 

Manifestację patriotyczną pod pomnikiem rozpoczął hymn Polski, wspólnie odśpiewany przez jej uczestników, a tło wydarzeń sprzed 99 lat przybliżył Marcin Moeglich, historyk z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu. 

O szacunek i pamięć dla przodków zaapelował przy tej okazji burmistrz miasta Krzysztof Poszwa, który podziękował obecnym za liczny udział w uroczystości. Burmistrz przypomniał również, że setne rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które odbędą się za rok, wągrowczanie będą świętować przy nowym pomniku, który godnie upamiętni ofiarę i bohaterstwo wszystkich polskich patriotów. 

Po zakończeniu uroczystości przy pomniku, jej uczestnicy udali się do kościoła pw. św. Jakuba Apostoła, w którym mszę w intencji powstańców odprawił i homilię wygłosił ks. kan. prof. dr hab. Bogdan Czyżewski. 

Przypomniano tutaj m.in. okoliczności towarzyszące pierwszej przysiędze wągrowieckich powstańców, którą złożyli 5 stycznia 1919 roku:

„(...) urządzono uroczysty pochód do kościoła farnego z muzyką na czele. Za nią w orszaku maszerowali skauci, potem kawaleria, poczet ze sztandarem, sztab, piechota, na końcu na wozach wieziono 5 ckm. Po cichej mszy powstańcy przeszli do ogrodu przy plebanii, gdzie odbyło się ślubowanie na sztandar “Sokoła” (...)”.


Na zakończenie mszy świętej, ks. kan. Piotr Kalinowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła przekazał na ręce Małgorzaty Kranc-Rybczyńskiej, dyrektor Muzeum Regionalnego w Wągrowcu zestawienie nazwisk parafian poległych w walce o niepodległość w latach 1914-1918 oraz 1920-1921. Ten niezwykle uroczysty i wzruszający gest z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników nabożeństwa. 

O kolejnych wydarzeniach związanych z obchodami 99. rocznicy Powstania Wielkopolskiego informujemy na plakatach. 

UM Wągrowiec, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
wągrowiecki

Powiat wągrowiecki - utworzony wskutek reformy administracyjnej w 1999 roku powiat znajduje się w województwie wielkopolskim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Wągrowiec. Gminy w powiecie to: Wągrowiec (gmina miejska), Gołańcz, Skoki, Damasławek, Mieścisko, Wapno, Wągrowiec (gmina wiejska).

Miasto pomimo małej wielkości posiada bogatą przeszłość. Świadczy o tym wiele zabytków i ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Jest to m.in. cmentarz żydowski, klasztor pocysterski, kościół farny z drewnianą dzwonnicą, Muzeum Regionalne, grobowiec Piramida Łakińskiego. Miłośnicy zieleni też znajdą tu swój kąt. Wystarczy wybrać się do rezerwatu przyrody Dębina. Zobaczyć to można mierzący 34 m dąb Korfanty. Oprócz tego pomnika przyrody spotkamy liczne gatunki roślin, drzew i krzewów. Jedną z głównych atrakcji turystycznych jest również Jezioro Durowskie.   

 

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola