Belka
Wtorek, 23 Kwietnia 2019   imieniny: Jerzy, Wojciech
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Gmina Wągrowiec - Dożynki 2014 Łekno

 
To był festiwal smaków i pomysłów. Tak wyglądały tegoroczne dożynki gminy Wągrowiec. Tym razem świętowano w Łeknie. Uroczystości rozpoczęła msza święta w tamtejszym kościele. Po niej barwny korowód dożynkowy przeszedł na boisko sportowe. Dożynkowe obrzędy pokazał Zespół Tańca Ludowego Staropolanie Wielkopolska z Poznania. Starostowie dożynek przekazali chleb wypieczony z tegorocznego ziarna włodarzom gminy, a ci podzielili go wśród mieszkańców. Ostatnie miesiące były dla rolników bardzo pracowite. W tym roku mają jednak za co dziękować. Dożynki to tradycja, którą warto pielęgnować. Te w gminie Wągrowiec mają jednak wyjątkowy charakter. Sołectwa przygotowały stoiska dożynkowe, a na nich wiejskie specjały, które znikały z mgnieniu oka. Po raz pierwszy na dożynkach gminnych prezentowało się Koło Gospodyń Wiejskich z Sienna. Wszystkie stoiska były oceniane przez komisję. Jej członkowie wyróżnili pięć z nich. Przygotowały je sołectwa Potulice, Bracholin, Rgielsko, Kaliszany i Bartodzieje. Oceniano także wieńce dożynkowe. Komisja pod uwagę brała nie tylko jakość wykonania, ale i zgodność z tradycją. Wśród 36 wieńców wyróżniono te przygotowane przez Łaziska, Toniszewo, Koninek, Rgielsko i Kaliszany. Na dożynkach gminnych w Łeknie można było także pomóc 4-letniej Oliwii. Dziewczynka ma między innymi porażenie mózgowe i astmę oskrzelową. Potrzebuje intensywnej i długotrwałej rehabilitacji. Pieniądze na ten cel zbierano podczas rzutu lotką do tarczy. Celność mógł sprawdzić każdy kto wrzucił pieniądze do puszki. Padający deszcz nie odstraszył mieszkańców gminy, którzy świetnie bawili się podczas koncertu gwiazdy – Jacka Silskiego.

 


Gmina Wągrowiec
 
Data pliku video: 2014-09-04, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
wągrowiecki

Powiat wągrowiecki - utworzony wskutek reformy administracyjnej w 1999 roku powiat znajduje się w województwie wielkopolskim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Wągrowiec. Gminy w powiecie to: Wągrowiec (gmina miejska), Gołańcz, Skoki, Damasławek, Mieścisko, Wapno, Wągrowiec (gmina wiejska).

Miasto pomimo małej wielkości posiada bogatą przeszłość. Świadczy o tym wiele zabytków i ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Jest to m.in. cmentarz żydowski, klasztor pocysterski, kościół farny z drewnianą dzwonnicą, Muzeum Regionalne, grobowiec Piramida Łakińskiego. Miłośnicy zieleni też znajdą tu swój kąt. Wystarczy wybrać się do rezerwatu przyrody Dębina. Zobaczyć to można mierzący 34 m dąb Korfanty. Oprócz tego pomnika przyrody spotkamy liczne gatunki roślin, drzew i krzewów. Jedną z głównych atrakcji turystycznych jest również Jezioro Durowskie.   

 

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola